12.6 C
Šilalė
2024 / 05 / 17

Dantis gali skilti ir dėl patiriamo didelio streso – ką daryti tokiais atvejais?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Nors danties audiniai yra itin tvirtos struktūros, dažnai pasitaiko, kad dėl traumų ar negydomų ligų jie skyla. Neretai tokiais atvejais žmogus gali nejusti didelio diskomforto, skausmo ar išvis jokių simptomų. Visgi, anot Vilniaus „InMedica“ klinikos, esančios L. Asanavičiūtės g. 20, gydytojos odontologės Rūtos Valentukevičienės, svarbu kuo skubiau gydyti skilusį dantį, o jam nuskilus – atkurti, nes to nepadarius laiku kyla kur kas rimtesnių komplikacijų rizika.

- Reklama -

„Skilęs dantis labai dažnas nusiskundimas, su kuriuo gali susidurti bet kokio amžiaus asmenys. Tokie pažeidimai nebūtinai yra tiesioginiai, atsirandantys dėl staigios traumos, bet gali būti nulemti gyvenimo būdo ar kitų sveikatos sutrikimų“, – sako R. Valentukevičienė.

Skilimo priežastys gali būti labai įvairios

Danties skilimas ne visada būna staigus – tai gali lemti ir ilgalaikis procesas. R. Valentukevičienė pastebi, kad dažniausia situacija, dėl kurios kreipiasi pacientai, kyla dėl gendančių tarpdančių. Besivystant kariesui lieka labai plona viršutinė emalio sienelė, kuri bet kuriuo metu kandant maistą gali įlūžti iki pat šaknies.

„Kiti labai dažni skilimo atvejai pasitaiko pacientams, kuriems dantys jau buvo plombuoti didelės apimties restauracijomis, ypač po endodontinio gydymo, kai danties ir šaknų sienelės labai suplonėja. Jeigu žmogaus sąkandis netaisyklingas ir nesisaugoma, jos pradeda lūžinėti. Taip pat skilti priekiniams dantims kyla didesnė tikimybė, jei trūksta galinių dantų“, – pasakoja gydytoja odontologė.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad kai žmogus griežia dantimis arba nuolatos laiko juos sukandęs, dėl per didelio krūvio atsiranda mikroįtrūkimai ir padidėja dantų skilimo rizika.

„Tai didelė šių laikų problema susijusi su žmonių patiriamu lėtiniu stresu. Esu turėjusi atvejų, kai dėl nuolatinės įtampos ar per stipraus sukandimo vertikaliai suskyla visiškai sveiki dantys ir deja, tokiais atvejais tenka juos pašalinti“, – pabrėžia R. Valentukevičienė.

- Reklama -

Be abejonės, reikia nepamiršti ir dantų skilimų, atsirandančių dėl traumų – įvairių kritimų, griuvimų, ar patirtų smūgių, todėl sportuojant pravartu turėti dantų apsaugas, o kasdienybėje dviračiais ar paspirtukais važinėti atsargiai.

Ne visada lengva atpažinti, kad dantis skilo

Kai skyla danties vainikas – viršutinė danties dalis – tai pamatyti bei pajausti dažniausiai gali ir pats pacientas, ir gydytojas. Tačiau, visai kitokia situacija pasitaiko, kai skyla danties šaknis – tokiais atvejais ne visada iš karto galima identifikuoti pažeidimą net ir atlikus rentgenogramą, ypač jei skilimas yra vertikalus. Tuomet reikalinga išsami diagnostika atlikta 3D rentgenu bei mikroskopavimas.

„Įskilus danties vainikinei daliai skausmas kyla ne visada – dažniausiai pacientas pastebi aptrupėjimą, danties dalies trūkumą, o jeigu ji dar laikosi – judėjimą ar paslankumą. Jeigu skyla šaknis, iš pradžių galima nieko nejusti, o tik po kurio laiko atsiranda tam tikri simptomai: skausmas, jautrumas, maudimas bei paslankumas“, – pažymi gydytoja odontologė.

Pasak R. Valentukevičienės, dažniausia klaida, kurią daro pacientai, susidūrę su danties skilimu – delsimas kreiptis į odontologą. Tai gali lemti gilesnių audinių pažeidimą ir ilgesnį bei sudėtingesnį gydymą bei blogesnę danties atstatymo prognozę.

„Jeigu įvyko trauminis danties vainiko lūžis, kreiptis į odontologą reikėtų kuo greičiau. Jeigu randama nuskilusi danties dalis, būtų idealu ją išsaugoti, patalpinus į pačio žmogaus seiles. Visgi, net neradus danties gabaliuko svarbu nedelsti ir kuo skubiau atvykti į gydymo įstaigą – nesvarbu, ar nuskilo vaiko pieninis dantis, ar suaugusiojo nuolatinis“, – teigia „InMedica“ klinikos gydytoja odontologė.

Kaip gydomas skilęs dantis?

Jei įskyla vainikinė dalis, priklausomai nuo defekto apimties, dantis gali būti plombuojamas arba protezuojamas, tačiau jeigu pažeidžiama šakninė dalis – tik retais atvejais įmanoma dantį protezuoti, tačiau dažniausiai tenka jį pašalinti. Nuskilusi dalis gali būti priklijuojama, atstatoma plomba arba netiesiogine restauracija – vainikėliu ar užklotu.

„Jei nuskilęs dantis yra giliau burnos ertmėje, dažnai pacientai nejaučia didelio diskomforto ir neskuba jo tvarkyti. Visgi, kuo ilgiau delsiama, tuo daugiau bakterijų patenka į gilesnius danties audinius, jie infekuojasi ir minkštėja. Ilgainiui gali būti taip pakenkta, kad yra nebeįmanoma restauruoti danties, todėl tenka jį šalinti“, – atkreipia dėmesį R. Valentukevičienė.

Ji taip pat primena, kad norint išvengti dantų skilimo, itin svarbu nepamiršti savalaikės profilaktikos – taisyklingai ir kruopščiai valytis dantis, reguliariai apsilankyti pas gydytoją odontologą, atlikti profesionalią burnos higieną ir atstatyti kariozinius pažeidimus ar prarastus dantis. Taip pat svarbu laiku pradėti gydyti ortodontines patologijas bei dantų griežimą.

spot_img
spot_img

Arbūzas „Iki“ kainuoja centus: viena pigi gudrybė – ir kiekvienas arbūzo kąsnis bus visuomet saldus bei sultingas 

Šviežias, kvepiantis, kone varvantis nuo sulčių arbūzas – skaniausias desertas atšilus orams. Pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, pastarosiomis savaitėmis naujo derliaus...

ORAI: Ketvirtadienį, lietaus nenumatoma, vėjas silpnas, temperatūra naktį 5–13, dieną iki 24 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio naktį be lietaus. Vėjas silpnas. Temperatūra 5–10, vietomis 11–13 laipsnių šilumos. Dieną nelis. Vėjas nepastovios krypties, 4–9 m/s. Temperatūra 19–24 laipsniai šilumos. Penktadienį be...

Gegužės 16-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO, Vyšyvankos diena

Gegužės 16-oji – Tarptautinė jūros kiaulės (delfino) diena; Pasaulinė taikaus gyvenimo kartu diena; Tarptautinė šviesos diena; Vyšyvankos diena. Gegužės šešioliktoji, ketvirtadienis – 136-oji metų diena...

Grilio sezonas atidarytas: ekspertai primena apie vagysčių rizikas

Sušilus orams ir ilgėjant vakarams, individualių namų kiemuose ir soduose ima sklisti kepsnių aromatai – buvimo lauke išsiilgę gyventojai iš sandėliukų ir garažų traukia...

Vasarą Rimi.lt ledai perpus pigiau: nuo pirmo kąsnio suprasite, kad tai – gardžiausias šiltojo sezono desertas

Atšilus orams su džiaugsmu iškeičiame desertus su riebiais kremais į lengvus želė tortus su uogomis ar visų mėgstamus ledus. Pro juos parduotuvėje vos praeina...

ORAI: Šiandien aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai šilumos, diena be lietaus

Šiandien Lietuvoje lietaus tikimybė maža. Vėjas nepastovios krypties, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai šilumos. Ketvirtadienį lietaus tikimybė maža. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, pietų...

Gegužės 15-oji: vardadieniai, astrologija. dienos INFO (Šv. Izidorius, Sėjos pabaiga)

Gegužės 15-oji – Steigiamojo Seimo susirinkimo diena;Tarptautinė šeimos diena;Šv. Izidorius, Sėjos pabaiga;Respublikos diena. Gegužės penkioliktoji, trečiadienis – 135-oji metų diena (trečioji 20-osios metų savaitės diena),...

Astrologinė prognozė gegužės 15-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien nesitversite savo kailyje dėl nuotykių troškulio. Vis dėlto venkite lengvabūdiškų finansinių bei meilės avantiūrų, nebandykite mylimo žmogaus kantrybės. JAUTIS. Ši diena gali išvarginti...

Vasaros sezonas – jau ant nosies: kaip „persijungti“ iš darbinio į atostogų režimą?

Nenumaldomai artėjant vasarai, draugų kompanijoje, šeimos rate ir net darbo aplinkoje vis dažniau pasigirsta kalbos apie planuojamas atostogas. Psichologė Ugnė Juodytė sako, kad ne...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img