12.5 C
Šilalė
2024 / 04 / 27

Salotos – nuobodu? Tik ne taip paruoštos: TOP patarimai, kad valgyti norėtųsi net akimis

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Sauja šviežių, traškių salotų lapų – maistinga, tačiau galbūt ne kiekvieną įkvepia valgyti sveikiau. Visgi vos keli kūrybingai pasitelkti priedai jas pakylės į tokį patiekalą, kuriam bus sunku pasakyti „ne“. Raktas į genialias nebrangias salotas gali būti tiek valgomos gėlės, tiek namuose patobulintas aliejus ar naujos rūšies žalumynai. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, parduotuvėse jau pasirodęs šviežias pavasario derlius keičia pirkėjų mitybos įpročius: dažniau į pirkinių krepšelius keliauja įvairios salotos, pomidorai, agurkai, morkos, ridikėliai ir kitos daržo gėrybės.

- Reklama -

„Šiuolaikinės technologijos dabar užtikrina, kad šviežių salotų galima įsigyti ištisus metus. Visgi pastebime, kad jų pardavimai pradeda augti sulig vasario viduriu, kai pasirodo dar platesnė šviežia salotų įvairovė, atkeliaujanti į parduotuves su naujuoju derliumi. Kasmet matome ir didesnį lietuvių norą kulinariniams eksperimentams: pirkėjai dairosi ne tik įprastų lapinių ar romaninių salotų, pamėgtų gražgarsčių, bet drąsiai gamina su sultenėmis, lapiniais kopūstais (angl. „kale“) ar salotų mišiniais su gėlių žiedais“, – pastebi V. Budrienė.

Kuriuos lapus rinktis salotų pagrindui?

Salotos.

Šviežių salotų pagrindas – žalumynai, kurių lapai tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti visi vienodi. Kas dar nėra pažinę visos salotų įvairovės, „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė pasakoja apie esminius jų skirtumus ir pranašumus.

Lapiniai kopūstai pastaruoju metu labai išpopuliarėję dėl savo išskirtinės maistinės vertės. Šio garbanoto kopūsto galima dėti į salotas arba apkepus orkaitėje paversti traškiais sveikais traškučiais. Jie mėgstami ir glotnučiuose, mat pasižymi didele geležies, kalcio, vitaminų A, C, K koncentracija.

Įvairiaspalvės ir kitos stambių lapų salotos, tokios kaip „Lollo Biondo“, vertinamas dėl minkštumo ir švelnaus skonio. Jos puikiai tinka kaip salotų pagrindas, taip pat mėgstamos naudoti mėsainiuose, sumuštiniuose. Minkšti lapai jas paverčia idealia rūšimi gaminant sveikus suktinukus – lapai pakankamai dideli, kad į juos pavyktų suvynioti įdarą, ir pakankamai tvirti jį išlaikyti.

Gražgarstės – aštroko skonio pienių lapus kiek primenantys žalumynai ne tik puikiai papildo įvairias lapines salotas, bet puikiai tinka šaltoms sriuboms, picoms ar net košėms gardinti.

- Reklama -

Aisbergo arba ledo salotose yra daug vandens, todėl jos yra mėgstamas maisto produktas lieknėjant. Jos vienas dažniausių pasirinkimų salotoms, gaivus jų traškumas pagyvins ir sumuštinius, mėsainius. Maistinės vertės jose mažiau nei kitose salotų rūšyse, tačiau kaip privalumą galima išskirti ilgesnį jų išstovėjimą šaldytuve.

Sultenės yra maistingi smulkučiai žali lapai, kuriuose yra vitamino K ir kitų mineralų. Jos puikiai tinka salotoms arba kaip garnyras prie kitų patiekalų, pavyzdžiui, makaronų. Sultenės skonis – šiek tiek sviestinis, švelnus, o žavi jų išvaizda pagražins bet kurias salotas.

Špinatai yra itin universalūs ir turi begalę panaudojimo būdų. Tai vieni mėgstamiausių lapų salotoms ruošti, jie puikiai dera ir sumuštiniuose. Priešingai nei dauguma kitų lapinių žalumynų, špinatai dažnai apdorojami ir termiškai, naudojami padažuose, omletuose, makaronų patiekaluose, picose.

Romaninėse salotose gausu kalcio, kalio ir kitų vitaminų. Iš jos gaminkite žymiąsias Cezario salotas – lapų traškumas bus geriausias kontrastas kreminiam padažui.

Skanesnėms salotoms – ir gudrybė su dubeniu

Šiandien vis daugiau žmonių renkasi salotas ne tik kaip garnyrą ar užkandį, bet ir kaip pagrindinį patiekalą. Tinkamai paruoštos salotos gali padėti gauti po žiemos taip reikalingų maistinių medžiagų, tačiau derėtų nepamiršti kelių dalykų. „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė atkreipia dėmesį, kad kai kurios klaidos jas iš sveiko patiekalo gali paversti kalorijų bomba.

Daržovės tebūnie pagrindas. Pats paprasčiausias būdas pasirūpinti, kad salotos būtų sveikos – būtent žalumynų lapus ir šviežias daržoves laikyti valgio žvaigždėmis. Derinant jas su tokiais priedais kaip vištiena, krevetės ar sūriai, lengva užsimiršti ir daržo gėrybes nustumti į antrą planą. O būtent jose esančios skaidulos gali padėti palaikyti sveiką virškinimo sistemą ir suteikti energijos.

Suteikite daugiau spalvų. Valgome akimis – tad gražiai ir efektingai atrodančios salotos paskatins jų paragauti net ir tuos, kurie paprastai į tokį valgį šnairuoja. Įkvėpkite joms daugiau energijos naudodami skirtingas spalvas: geltonus kukurūzus, oranžines morkas, žalius agurkus, ryškiaspalvius ridikėlius ar skirtingų spalvų paprikas. Jokių pastangų virtuvėje nereikalaujantis G. Urbonavičiūtės patarimas – išbandyti salotų mišinius su valgomomis gėlėmis, kurios bemat suteiks šventiškumo.

Įtraukite baltymų. Būtent jie padės sukurti subalansuotą patiekalą, kurio pakaks priešpiečiams ar vakarienei. Ilgiau išliksite sotūs, taip pat suteiksite organizmui daugiau naudingų medžiagų. Puikiai tinka produktai, kurie neapsunkins skrandžio: virta vištiena, virti kiaušiniai, tunas. Nepamirškite, kad tinka ne tik gyvulinės kilmės produktai: rinkitės ir bolivinę balandą, avinžirnius, pupeles, lęšius.

Pagardinkite sveikais riebalais. Jie papildys Omega-3 atsargas, jų reikia tinkamam širdies darbui, o salotoms taip pat suteiks ir papildomo skonio bei traškumo. Rinkitės, pavyzdžiui, vandenyje išmirkytus riešutus, sausoje keptuvėje pakepintas sėklas. Verta salotas gardinti ir avokadų ar alyvuogių aliejumi.

Atidžiai pasirinkite padažą. Pirktiniai padažai yra tikras išsigelbėjimas skubant, tačiau jei rūpinatės kalorijų skaičiumi ir sveika mityba, išstudijuokite jų sudėtį. Rinkitės tokį, kuriame būtų mažiau cukrų, druskos. Nesunku padažą ir pasigaminti patiems: kaip pagrindą galite naudoti aliejų, balzaminį actą arba natūralų jogurtą, skaninti citrinos sultimis, garstyčiomis, prieskoninėmis žolelėmis.

„Paeksperimentuoti verta ir su aliejais – išbandyti skirtingas jo rūšis arba patiems suteikti mėgstamam aliejui papildomo skonio. Tereikia šiek tiek pašildyti jį keptuvėje, įdėti žolelių ir prieskonių bei kelias minutes pamaišyti. Išjunkite ugnį, leiskite aliejui visiškai atvėsti ir perpilkite į aukštą stiklinį indą bei palikite pastovėti, kad skoniai susilietų. Vos kelios minutės darbo, ir visuomet po ranka turėsite skanų pagardą salotoms“, – idėja dalijasi kulinarijos technologė.

Panaudokite šalto dubens triuką. Kiek netikėta, bet suveikianti gudrybė – salotas dėti į šaldytuve atvėsintą indą. Salotos skaniausios šaltos, o toks dubuo jų temperatūrą dar labiau sumažins. Tad tai žalumynams ir daržovėms suteiks papildomo šviežumo bei traškumo.

spot_img
spot_img

„Rimi“ rasite šiuos produktus: savaitgalį išbandykite netikėtus ir pigius derinius ant grilio

Kai ant grilio ruošiamės gaminti savaitgalio pietus, skanią bei pigią vakarienę šeimai ar draugų kompanijai išsikepti norime ne tik sultingos paukštienos, mėsos arba žuvies,...

ORAI: Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos

Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietų, pietvakarių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį be žymesnio lietaus, dieną kai...

Balandžio 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Černobylio avarijos aukų atminimo diena)

Balandžio 26-oji – Tarptautinė kovos su triukšmu diena; Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena; Tarptautinė Černobylio avarijos aukų atminimo diena. Balandžio dvidešimt šeštoji, penktadienis – 116-oji metų...

„Rimi“ atrasite šią pigią daržovę: tai – ir maistas, ir vaistas, padėsiantis detoksikuotis pavasarį

Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje salierai buvo vartojami ir kaip maistas, ir kaip...

„Rimi“ nusipirkę kopūstų pigiau pagaminsite vakarienę visai šeimai: šie blyneliai nekainuos nei 3 eurų

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be kopūsto: juos tarkuojame salotoms, dedame į sriubas ir troškinius, o kartais ir nepagailime pusdienio, per kurį kopūsto lapus su įdaru...

Savaitgalį džiugins orai ir „Iki“ akcijos: išbandykite instagramerio Andriaus Šimulyno plėšytos vištienos mėsainio receptą

 Po žiemiškų pavasario išdaigų savaitgalį ir vėl grįžta šiluma, o į prekybos tinklą „Iki“ – „Savaitgalio nuolaidiškės“. Tradiciškai nuo ketvirtadienio lojalius pirkėjus pasitinka dar...

„Rimi“ įsigyję pigiau geltonųjų melionų pasigaminsite šių skrebučių: draugai prašys recepto

Smagu pasigaminti kitokių, netradicinių patiekalų, kurie gali nustebinti visą susibūrimo kompaniją, tad net ir geltonuosius melionus galime panaudoti tiek salotoms, tiek įdomesniems desertams. Sveikatai...

Balandžio 25-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Daržų diena, šv. Morkus)

Balandžio 25-oji – Daržų diena, šv. Morkus; Pasaulinė pingvinų diena; Pasaulinė maliarijos diena. Balandžio dvidešimt penktoji, ketvirtadienis – 115-oji metų diena (ketvirtoji 17-osios metų savaitės...

Astrologinė prognozė balandžio 25-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Kai kurie dalykiniai ar finansų reikalai, susitarimai kels rūpesčių. Labai svarbu rimtai susikaupti ir susidoroti su iškilusiais sunkumais. Pasistenkite, kad būtų tvarkingi dokumentai,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img