3.2 C
Šilalė
2024 / 04 / 19

Santuoka ir papildomas kaupimas senatvei: ką verta žinoti apie lėšas pensijų fonduose

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Dažnas santuokoje gyvenantis asmuo nežino, kokią įtaką santuokos faktas gali turėti jo papildomai kaupiamai pensijai ir jos išmokoms senatvėje. Apie papildomo kaupimo pensijai santuokoje privalumus bei kas atsitinka su šiomis lėšomis išsiskyrus, pasakoja pensijų ir teisės ekspertai.

- Reklama -


Tam tikros santuokoje gyvenančių žmonių teisės ir privilegijos gana glaudžiai susijusios su papildomai antroje ir trečioje pakopose kaupiama pensija. Susipažinusios su įtaką kaupimui santuokoje darančiais veiksniais, abi jos pusės gali kartu priimti šeimai naudingesnius finansinius sprendimus.

„Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė.

Vienas iš kaupimo santuokoje privalumų – galimybė daryti įmokas ne tik į savo, bet ir į sutuoktinio pensijų fondą ir galimybė už tai pasinaudoti valstybės siūloma mokesčių lengvata.

„Pervesti įmokas į kito asmens trečios pakopos pensijų fondą gali sutuoktinis, taip pat darbdavys, tėvai, giminaičiai ar kiti žmonės. Tačiau tik už įmokas, sumokėtas į savo, savo sutuoktinio ar nepilnamečių vaikų trečios pakopos pensijų fondus, galite pasinaudoti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata ir susigrąžinti iki 20 proc. joms išleistos sumos“, – pasakoja „Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė.

GPM lengvata galioja visų įmokų, neviršijančių 1500 eurų per metus, sumai pagal visas turimas trečios pakopos pensijų kaupimo fondų, gyvybės draudimo sutartis ir kitas panašias lengvatos taisyklėse numatytas įmokas ar išlaidas. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, per metus sumokėję 1500 eurų į savo arba sutuoktinio trečios pakopos pensijų fondą, kitų metų pavasarį deklaruodami pajamas susigrąžinsite 300 eurų.

„Šeimoms palankios GPM lengvatos sąlygos ir tai, kad įmokas galite daryti į sutuoktinio pensijų fondą, padeda lanksčiai vesti ir planuoti bendrus finansus. Pavyzdžiui, net jeigu vienas sutuoktinis tam tikru metu aktyviai negauna pajamų, jo finansine ateitimi senatvėje vis tiek gali padėti pasirūpinti vyras arba žmona“, – sako pensijų ekspertė.

- Reklama -

Pensijų fonde sukauptas lėšas sutuoktinis gali paveldėti

Antra pensijų kaupimo santuokoje ypatybė – pensijų paveldimumas. Asmeniui mirus, su tam tikromis išimtimis, antros ir trečios pakopos fonduose jo sukauptos lėšos yra paveldimos. Į šią teisę pagal Lietuvos teisės aktus pretenduoja artimi giminaičiai, tarp jų – ir sutuoktinis.

„Beveik visada antros ir trečios pensijų pakopos fonduose sukauptos lėšos yra paveldimos – tiek jeigu asmuo mirė nesulaukęs pensijos, tiek jeigu pensija jam jau mokama. Iš visų įmanomų scenarijų ir galimybių derinių, vos vienas nesuteikia paveldimumo galimybės – jeigu pats asmuo, pasiekęs pensinį amžių, pasirinko įsigyti standartinį pensijų anuitetą“, – pažymi L. Načajienė.

Santuokoje įgytas bendras turtas yra ir lėšos pensijų fonde

Dar vienas pensijų fonduose kaupiamų papildomų lėšų senatvei niuansas – teisinė bazė, nulėmusi, kad šiuose fonduose esantys pinigai turėtų būti laikomi bendra sutuoktinių nuosavybe.

Advokatas Erikas Rugienius paaiškina, kad Civiliniame kodekse (CK) numatyta, jog į sutuoktinių bendrąją jungtinę nuosavybę įeina kilnojamieji ir nekilnojamieji daiktai, vertybiniai popieriai, pinigai, kitas materialusis ir nematerialusis turtas. Taigi, po santuokos sudarymo, iš sutuoktinių ar vieno jų darbinės veiklos gautas atlygis bei kitokios jiems skirtos piniginės išmokos iš tiesų laikomos bendra sutuoktinių nuosavybe. Savo ruožtu, jei tokios lėšos yra naudojamos kaupimui pensijos fonde, tai sukauptai sumai taikomas sutuoktinių turto teisinis režimas.

Tai gali būti laikoma ir privalumu, ir tam tikru trūkumu. Remiantis CK nuostatomis, egzistuoja teorinė galimybė, kad, santuokos nutraukimo atveju, vedybinės sutarties nesudariusių sutuoktinių lėšos pensijų fonduose galėtų būti dalijamos.

„Teoriškai pensijų fonde sukaupta suma galėtų būti dalinama skyrybų atveju, tačiau praktikoje to veikiausiai nepavyktų padaryti. Tam reikalingas specialus teisinis reguliavimas ir labai konkretus mechanizmas, kurio šiuo metu dar nėra. Be to, šiomis sukauptomis lėšomis, kol jos dar yra pensijų fonde, negali disponuoti nei vienas sutuoktinis, todėl kyla pagrįsta abejonė, ar šios lėšos apskritai jau galėtų būti laikomos bendruoju sutuoktinių turtu“, – komentuoja advokatas Erikas Rugienius.

Susirūpinti pensija rekomenduojama jau dabar

„Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė pažymi, kad norint išėjus į pensiją jaustis patogiai ir pernelyg nekeisti kasdienių įpročių, pensija turėtų siekti ne mažiau nei 70–80 proc. iki tol buvusių pajamų. Vis dėlto, jeigu santykis tarp pajamų ir vidutinės pensijos išliks panašus kaip dabar, tuomet ateityje valstybės suteikiama senatvės pensija sudarys vos apie 30–40 proc. dabartinio šalies gyventojo pajamų.



„Papildomi taupymo būdai, pavyzdžiui, dalyvavimas trečioje pensijų kaupimo pakopoje, į kurią žmonės įsitraukia savanoriškai, gali prisidėti sutuoktiniams siekiant didesnių bendrų pajamų pensiniame amžiuje, kurios savo ruožtu galėtų padėti jaustis kur kas patogiau“, – patikina pensijų ekspertė.

Kaupdami pensijų fonduose patiriate investavimo riziką, o tai reiškia, kad investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, galima atgauti mažiau negu investuota. Investicijų grąža, pensijų fondų pelningumas ar išmokamų anuiteto dydžiai negali būti garantuojami. Pensijų fondų praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Prieš priimdami sprendimą kaupti papildomą pensiją, susipažinkite su pensijų fondų taisyklėmis, taikomais atskaitymais, investavimo strategija ir rizikos veiksniais.

spot_img
spot_img

ORAI: Šiandien trumpi krituliai, vyraus lietus, rytais dirvos paviršiuje daug kur šalnos 1–6 laipsniai šalčio

Šiandien daugelyje rajonų trumpi krituliai, vyraus lietus. Vėjas šiaurinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Penktadienio naktį daug kur trumpi krituliai, dieną vietomis...

Balandžio 18-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Pasaulinė radijo mėgėjų diena)

Balandžio 18-oji – Tarptautinė paminklų apsaugos diena; Pasaulinė radijo mėgėjų diena. Balandžio aštuonioliktoji, ketvirtadienis – 108-oji metų diena (ketvirtoji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų...

Astrologinė prognozė balandžio 18-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali kilti ūpas konkrečiai įgyvendinti drąsias idėjas, išbandyti save scenoje, sporte ar paskatinti tam vaikus. Regis, nevengsite naujų pažinčių, nuotykių. Galbūt įsigysite augintinį...

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą ligą?

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia...

Kartu ir po darbo valandų: IKI kolegos susitinka uždaruose klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti...

Žinomas socialinių tinklų turinio kūrėjas B. Lastauskas: „Dirbant bet kokį darbą svarbiausia yra smalsumas“

Puikiai Lietuvoje žinomas rašytojas, komikas ir socialinių tinklų turinio kūrėjas Benas Lastauskas dirbti pradėjo dar būdamas mokykloje. Tuo metu jis atlikinėjo įvairius pagalbinius darbus,...

Balandžio 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (sekretorės (biuro administratoriaus) diena)

Balandžio 17-oji – Lietuvos energetikų diena; Pasaulinė hemofilijos diena; Sekretorės (biuro administratoriaus) diena. Balandžio septynioliktoji, trečiadienis – 107-oji metų diena (trečioji 16-osios metų savaitės diena),...

Astrologinė prognozė balandžio 17-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien norėsis lengviau atsikvėpti ir pasilinksminti. Regis, jus prisimins seni draugai, gerbėjai arba jūs patys jiems save priminsite. Puikiai suksitės, jeigu užsiimate pramogų...

„Rimi“ įsigykite agurkų pigiau ir atsigaivinkite šia šaltsriube: skoniu nenusileis net šaltibarščiams

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img