22.6 C
Šilalė
2024 / 09 / 18

Tyrimas: seniems telefonams ir kompiuteriams kaupti užleidžiame namus

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Mobiliojo telefono kaip ryšio priemonės praktinę naudą žino visi, tačiau atsisveikinti su nebeveikiančiu ar  nebereikalingu įrenginiu, deja, pavyksta ne kiekvienam. EPA inicijuotas Lietuvos gyventojų elgsenos tyrimas atskleidė, kad 74 proc. respondentų turi nenaudojamų telefonų, iš kurių 15 procentų – 4 ar net daugiau. 

- Reklama -

Įprotį kaupti nereikalingus prietaisus atskleidė ne vien tyrimas

„Minimalus atliekų surinkimo lygis per metus mūsų šalyje yra 65 proc. elektros ir elektroninės įrangos, kuri buvo pateikta per ankstesnius praėjusius metus. Deja, nepaisant įvairiausių edukacinių projektų ir gerai išvystytos tokių atliekų surinkimo infrastruktūros, daugelyje šalių šių užduočių įvykdyti nepavyksta. Priežasčių yra ne viena, o vieną jų – nenaudojamų prietaisų kaupimą namuose – atskleidžia tiek ankstesni, tiek iš pats naujausias gyventojų elgsenos tyrimas“, – sako EPA vadovas Linas Ivanauskas.

Liepos mėnesį vykusios akcijos metu surinkta 5500 telefonų ir išdalinta lygiai tiek pat kuponų, kuriuos galima iškeisti į kino seansus „Forum Cinemas“ kino teatruose visoje Lietuvoje. Iliustracinė nuotrauka.

Pasak jo, dėl gyventojų įpročio kaupti namuose nenaudojamus telefonus EPA  inicijavo liepos mėnesį vykusią akciją „Keisk telefoną į kino kuponą“. Ji paskatino šalies gyventojus pasirausti po stalčius ir atsisveikinti su metų metus ten gulinčiais senais telefonais. Akcijos metu surinkta 5500 telefonų ir išdalinta lygiai tiek pat kuponų, kuriuos galima iškeisti į kino seansus „Forum Cinemas“ kino teatruose visoje Lietuvoje. 

Pasak L. Ivanausko, akcija irgi parodė, kad labai daug namuose kaupiamų elektronikos prietaisų yra tikrai nereikalingi.

5 metus ir daugiau nebenaudojamas telefonas laukia… skambučio?

Nors EPA nuolatos edukuoja visuomenę apie elektronikos atliekų surinkimo ir perdirbimo svarbą, taip pat primena ir tai, kas nutinka, jei tinkamai nepasirūpiname elektronikos atliekomis, tačiau, deja, ne visiems gyventojams tai yra pakankama paskata. 

„Regis, kol atliekos neskleidžia blogo kvapo, tol mes jų neidentifikuojame kaip atliekų“, – sako EPA vadovas Linas Ivanauskas. Juk esą kur kas lengviau atsisveikiname su komunalinėmis atliekomis.

- Reklama -

Naujausias EPA inicijuotas gyventojų elgsenos tyrimas atskleidė, kad kai kurias atvejais net 5 metus ir daugiau nebenaudojami telefonai dulka mūsų lentynose, užsiguli stalčiuose. Panašiai elgiamasi ir su nebenaudojamais kompiuteriais. Net 41 procentas apklausos dalyvių teigė namuose turintys 1–2 nenaudojamus kompiuterius., o 7 procentai tokių turi net 3ir daugiau. Ir visi šie prietaisai tiesiog užima vietą mūsų namuose, lyg lauktų geresnių laikų, nors, kaip žinome, nenaudojama elektronika palaipsniui ne tik technologiškai pasensta ir jos funcionalumai nebetenkina poreikių, bet ji dar tampa pavojinga atlieka. 

EPA nuolat primena gyventojams, kad iš ne vietoje išmestų, paliktų, mechaniškai pažeistų elektronikos prietaisų į aplinką išsiskiria tiek žmogui, tiek gamtai pavojingos medžiagos: sunkieji metalai, plastikai, šiltnamio efektą sukeliančios dujos, nervų sistemą ir smegenis pažeisti galintys švinas ir kadmis. Baterijose yra nikelio, kobalto, ličio, kurie priskiriami prie labai degių medžiagų. Dėl aplinkos poveikio telefonuose esančios įvairios medžiagos tampa aplinkai nepalankių cheminių reakcijų dalyvėmis.

Elektronikos atliekos tvarkomos specialiai tam skirtose perdirbimo įmonėse, kurios gali atskirti įvairias medžiagas ir tinkamai jas perdirbti arba kitaip šiame procese naudoti. Tai padeda sumažinti žalingą įtaką aplinkai, sumažėja poreikis išgauti naujas žaliavas, tausojami Žemės ištekliai.

Atkreiptinas dėmesys, kad toks pat tyrimas buvo atliktas 2022 m. spalį ir 2023 m. birželį. Palyginus apklausas, matyti, kad padėtis keičiasi nežymiai. 2022 m.  bent po vieną nebenaudojamą mobiliąją ryšio priemonę „globojo“ per 80 proc. respondentų. Kaip parodo tyrimai, išsivalyti namų nuo neveikiančių telefonų tautiečiams misija kol kas sunkiai įveikiama.

Atsisveikinti su elektronikos atliekomis – paprasta ir patogu

Patogiai šalinti smulkiosios elektronikos atliekas, panaudotas baterijas ir nebetinkamas dujošvytes lemputes galima specialiajame surinkimo tinkle. Konteinerius šioms atliekoms galima rasti prekybos centruose, bibliotekose, įvairiose įstaigose. Jau daugiau kaip 10 metų EPA iš namų nemokamai surenka ir stambiosios elektronikos atliekas – šaldytuvus, skalbykles, indaploves, gartraukius, akumuliatorius ir pan., tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruokitės www.epa.lt svetainėje, čia galima rasti ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą.

EPA inicijuotą apklausą atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“. Liepos mėnesį atlikto tyrimo metu buvo apklausta 1007 respondentai, kurių amžius 18–75 metai.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

spot_img
spot_img

Kas kaltas dėl avarijų automobilių aikštelėse: nemokėjimas vairuoti ar aplaidumas?

Vairavimo egzaminas ne vieną mokinį verčia paprakaituoti. Ypač nelaukiamos užduotys – stovėjimo aikštelėje, kai transporto priemonę tenka pastatyti įvairiomis pozicijomis. Panašu, kad šių pamokų...

ORAI: Vasariška šiluma iki 27 laipsnių

Antradienį be lietaus. Vėjas rytų, šiaurės rytų, 4–9 m/s. Temperatūra 23–28 laipsniai. Trečiadienį lietaus tikimybė maža. Vėjas rytų, šiaurės rytų, naktį silpnas, dieną 4–9 m/s....

Astrologinė prognozė rugsėjo 17-ajai, antradieniui

AVINAS. Galite turėti reikalų su gydymo įstaigomis, socialinėmis institucijomis. Daugelyje sričių šiandien bus geriau, jeigu atsipalaiduosite ir leisite įvykiams klostytis savaime. JAUTIS. Šiandien norėsite draugijos,...

„Rimi“ karjeros laiptais kopti gali kiekvienas –  per metus tai padarė beveik 300 darbuotojų

Prestižinį tarptautinį „Top darbdavio“ sertifikatą turintis prekybos tinklas „Rimi“ kviečia visus jungtis prie prie jų kolektyvo. Neturi CV, bet ieškai darbo? Neturi patirties? Apmokysime....

„Maišyk darbą su studijom“: „Lidl Lietuva“ siūlo lankstų darbo grafiką ir karjeros galimybes studentams

Statistika rodo, kad Lietuvoje po paskaitų į darbą skuba kas antras studentas. To priežastis – ne tik noras kuo greičiau tapti finansiškai nepriklausomais, tačiau...

Astrologinė prognozė rugsėjo 16-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Labiau nei paprastai domins gandai ir intrigos. Regis, nerimausite dėl aplinkybių, galbūt verčiančių atsisakyti įsigalėjusių principų ar požiūrių. Tiktų remtis intuicija. JAUTIS. Galite gauti...

Gydytojo verdiktas: šalmas paspirtukininkams ir dviratininkams turi būti privalomas

Nors pirmąjį šių metų pusmetį jau užfiksuota per 1000 Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų, kuriuos padarė elektrinių paspirtukų vairuotojai, tikroji statistika gali būti dar...

Stilistė V. Šaulytė-Mockė pristato rudens stiliaus patarimus

Rugsėjis kartu su vėstančiais vakarais ir gamtoje besikeičiančiu koloritu, taip pat skatina norą peržvelgti bei atsinaujinti savo drabužinę. Stilistės teigimu, svarbiausia – nevaržyti savęs...

„Keita žemaite“ prisistatanti daugiau nei 55 tūkst. sekėjų turinti maisto blogerė Aida: „Į žmonių širdis einu per paprastumą“

Nuo rugsėjo 14 dienos „Lietuvos ryto“ televizijoje, šeštadienio rytais startuoja nauja kulinarinė laida „Skanus gyvenimas“ su puikiai visiems pažįstama kulinare Ilona Juciūte. Pirmoji viešnia,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img